Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5

Witamy na oficjalnej stronie 29-tych Mistrzostw Świata w Biegach Górskich 2013 w Krynicy Zdrój

Mamy nadzieję, że zawody i pobyt w najbardziej znanym kurorcie górskim w Polsce zapewnią Państwu wiele pozytywnych wrażeń a przede wszystkim wiele satysfakcji z uprawiania sportu.


Szanowni Państwo
Jest dla nas wielkim zaszczytem goszczenie na Festiwalu Biegowym elity światowych biegów górskich. Jednocześnie bardzo cieszymy się, że nasz wysiłek przy organizacji Festiwalu Biegowego został dostrzeżony i powierzono nam organizację XXIX. Mistrzostw Świata w Biegach Górskich w stylu anglosaskim.

Festiwal Biegowy mimo, że  jest jedną z najmłodszych imprez sportowych w Polsce  już należy do największych. W III Festiwalu  w 2012 roku  na ponad 20 dystansach wystartowało ponad 4000 biegaczy w wieku od 5 do 75 lat. Festiwal jest bowiem imprezą, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Najmłodsi biegają minimaraton, pasjonaci biegania spotykają się na trasie Życiowej Dychy i Koral Maratonu,  najwytrwalsi próbują swoich sił w IRON RUN czyli biegowej wieloetapówce,  najmocniejsi rywalizują w  Bieg 7 dolin czyli ultramaratonie na 100 km wiodącym szlakami Beskidu Sądeckiego. To właśnie tutaj na szczycie Jaworzyny Krynickiej spotkamy się by dopingować najlepszym biegaczom górskim na świecie. Jestem przekonany, że piękno sądeckiej przyrody spotęguje wrażenia z mistrzowskiej rywalizacji i na długo zapadnie jej uczestnikom w pamięci.

Ze swojej strony mogę zapewnić, że organizatorzy dołożą wszelkich starań by zawodnicy i trenerzy czuli się na Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdrój jak w domu i by nic nie przeszkodziło ich pięknej sportowej rywalizacji.

Zygmunt Berdychowski


XXIX Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich WMRA odbędą się w dniu 8 września 2013 r. w Krynicy-Zdrój, typowym miasteczku turystycznym znajdującym się w malowniczej części południowej Polski, zaledwie 150 km od Krakowa.

Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich 2013 rozgrywane będą w czasie Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego na górze Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna jest najwyższym szczytem południowej części masywu Beskidu Sądeckiego, leżącym w sercu Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Kolejka gondolowa na Jaworzynę jest najdłuższą i najnowocześniejszą kolejką tego typu w Polsce.

Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich WMRA odbywać się będą w Polsce po raz pierwszy i jest to wynikiem wysiłków podejmowanych przez wiele lat. Początkowe kontakty organizatorów mistrzostw z Polską sięgają 2000 roku, kiedy to w Miedzygórzu rozgrywane były szóste mistrzostwa WMRA European Trophy a następnie w 2004 r., kiedy odbyły się z kolei trzecie Mistrzostwa Europy EA w Korbielowie. Nie możemy również zapominać, że w Polsce organizowane były dwukrotnie Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich WMRA-WMA (w 2001 r. w Ustroniu a w 2010 r. ponownie w Korbielowie).

 Polscy biegacze górscy zawsze utrzymywali się w światowej czołówce, szczególnie w kategorii kobiet.

Jako prezes Światowego Stowarzyszenia Biegów Górskich i w imieniu członków Rady WMRA, chciałbym bardzo serdecznie powitać w Polsce wszystkich uczestników XXIX Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich WMRA.

Biegi będą niezapomnianym przeżyciem dla uczestników: VIP’ów, biegaczy, trenerów, kierownictwa, mediów i widzów! Światowe Stowarzyszenie Biegów Górskich z pewnością będzie zadowolone z organizacji tej imprezy, także z powodu tego, że uczestniczą w niej przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), jej prezes Lamine Diack, Sekretarz Generalny Essar Gabriel, a przede wszystkim - Pierre Weiss, Doradca Prezesa IAAF i członek rady honorowej WMRA. IAAF przyłączy się jak zwykle do prac organizacyjnych również w 2013 r. w celu zapewnienia sukcesu Mistrzostw, za co WMRA kieruje wyrazy podziękowania.

Chciałbym również podziękować – w imieniu WMRA – wszystkim osobom, dzięki którym możliwa jest organizacja XXIX Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich 2013: przede wszystkim Pani Irenie Szewińskiej, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz PZLA, wraz z jej prezesem Panem Jerzym Skuchą i oczywiście przewodniczącemu LOC, Panu Jerzemu Bochyńskiemu. Specjalne podziękowania kierujemy do Pana Andrzeja Puchacza, który jako pierwszy uwierzył w Polsce w tą dziedzinę lekkoatletyki! Oczywiście, nie można również zapomnieć o pracy delegatów WMRA: Pani Galii Puhalevej, Delegata WMRA ds. Organizacyjnych oraz Pana Wolfganga Munzela, Delegata WMRA ds. Technicznych.

W końcu, chciałbym skierować podziękowania do sponsorów (zawsze pełniących ważną rolę w organizacji udanej imprezy), mediów, zarówno prasy jak i telewizji, za ich wsparcie oraz wszystkich tych, którzy jako wolontariusze pomagają w zorganizowaniu udanej i niezapomnianej imprezy biegowej dla wszystkich uczestników XXIX Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich WMRA.

Choć biegi górskie to dyscyplina opierająca się na indywidualnym wysiłku biegaczy, to podkreśla ona również siłę i ducha zespołu, narodu, działających razem i dokładających swoich wszelkich starań, aby biegacze mogli odnieść sukces.

W przypadku XXIX Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich WMRA 2013, WMRA kieruje najserdeczniejsze pozdrowienia do reprezentacji narodowych, kierownictwa, obsługi technicznej i biegaczy w przekonaniu, że w Polsce zagoszczą kolejne imprezy ważne dla rozwoju biegów górskich.

Życzę wszystkim powodzenia!

 Bruno Gozzelino
Prezes WMRA


Panie i panowie, drodzy goście!

Zapraszam Was serdecznie do Krynicy-Zdrój.

Nasze miasto to znane i cieszące się ponad 200 letnią historią uzdrowisko, w którym tradycje leczenia uzdrowiskowego łączą się z bogatymi doświadczeniami w organizacji sportów zimowych i aktywnego wypoczynku. Właśnie tutaj w okresie międzywojennym odbyły się Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie i Mistrzostwa Świata w Saneczkarstwie. Podobnie po Drugiej Wojnie Światowej w Krynicy zorganizowane zostały dwukrotnie Mistrzostwa Europy w Saneczkarstwie a w czasie Zimowej Uniwersjady w 2001 r. na naszym lodowisku rozgrywane były zawody w łyżwiarstwie krótkodystansowym i hokeju na lodzie. Od 2010 r. Krynica-Zdrój jest dumna z pełnienia roli gospodarza Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego.

Wszystkim uczestnikom Mistrzostw Świata w Biegach Górskich życzę realizacji celów sportowych i rywalizacji w duchu fair play w czasie całych mistrzostw.

Do wszystkich gości i widzów chciałem skierować życzenia niezapomnianych emocji, wspaniałej atmosfery w czasie tego prawdziwego święta sportu i przyjemnego pobytu w naszym pięknym miasteczku.

Burmistrz Krynicy-Zdroju

Dr Dariusz Reśko


 

Sport Beauty PZLA MSiT WORLD IAAF

IAAF