O Krynicy-Zdroju

Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich 2013 odbędą się w Krynicy-Zdroju.

Kilka słów na temat Krynicy-Zdroju
Znana głównie jako uzdrowisko, Krynica jest typowym miastem turystycznym usytuowanym na wysokości 560-720 m n.p.m wśród malowniczych dolin górskich w południowej Polsce. Od strony północnej, wschodniej i zachodniej Krynicę otaczają zalesione wzgórza.
Specyficzny mikroklimat charakteryzuje się dużymi różnicami temperatur pomiędzy dniem a nocą, dużym nasłonecznieniem i długo utrzymującą się warstwą śniegu (od połowy listopada do końca marca). Takie warunki, podobnie jak liczne wyciągi narciarskie i najnowocześniejsza kolej gondolowa w Polsce, stwarzają doskonałe możliwości uprawiania narciarstwa w zimie. Najcenniejszym zasobem naturalnym Krynicy są jednak wody mineralne.
Pierwsza wzmianka o wiosce Krynica datuje się na 1547 r. W 1793 r. austriacki urzędnik Franciszek Stix von Saunbergen zakupił działkę ze źródłem mineralnym, z myślą o założeniu uzdrowiska. Zbudowano wówczas pierwsze domy zdrojowe, jednak prawdziwy rozwój rozpoczął się dopiero po 1856 r. dzięki działalności Joseph’a Dietl’a. Zbudowane wtedy obiekty zachowały się do dnia dzisiejszego. Dzięki nowoczesnej kolejce gondolowej na Jaworzynę Krynicką, otwartej w 1997 r., Krynica Zdrój stała się dużym ośrodkiem sportów zimowych.

Dojazd do Krynicy-Zdrój

  • Krynica znajduje się zaledwie 150 km od Krakowa.
  • Z Lotniska Balice w Krakowie do Krynicy-Zdrój można się dostać samochodem, autobusem lub pociągiem w ciągu niespełna 2,5 godziny.

map1map1